Figurujemy
BLOG
EDYCJE
FORMULARZ
ZGŁOSZENIOWY
FacebookYouTube
Aktualności
29 maja 2014
Łyżwiarskie lato

Łyżwiarze wyczynowi latem bynajmniej nie odpoczywają. Jest to okres bardzo pracowity a zarazem ciekawy dla zawodników, trenerów, a  także sędziów i całego ISU.

 

Większość łyżwiarzy okres letni poświęca nad ponodnoszeniem własnych umiejętności łyżwiarskich. To ten okres w dużej mierze decyduje o przyszłej formie. Jeśli zawodnik decyduje się na zmianę trenera, partnera (dot. par tanecznych i sportowych) czy otoczenia treningowego to robi to właśnie teraz. Jest to dobry moment na dodatkowe warsztaty np. baletowe, taneczne czy zajęcia na poprawienie wydolności zawodnika.  Jest to świetny okres aby doszlifować braki techniczne, przygotować nowe układy na kolejny sezon. Wszystkie te zabiegi mają na celu poprawę własnych umiejętności, a w przyszłości ma to zaowocować osiąganiem lepszych miejsc w czasie zawodów.

 

ISU czyli Międzynarodowa Unia Łyżwiarska w tym czasie organizuje różne seminaria m. in  dla nowych sędziów oraz specjalistów technicznych. Ponadto odbywają się panele dyskusyjne, wdrażane są zmiany regulaminowe, przygotowywany jest kalendarz imprez na kolejne lata, a także sprawdza się pracę sędziów w minionym sezonie.

 

ISU dba również o rozwój dyscypliny w krajach, w których łyżwairstwo figurowe nie jest powszechnie znane. Jedną z form jest przygotowywanie dla młodych zawodników seminariów łyżwiarskich. Federacje poszczególnych państw wysyłają swoich młodych perspektywicznych zawodników na tego rodzaju szkolenie.

 

Miałam przyjemność uczestniczyć w jednym, który odbył się w 17 - 27 kwietnia 2014 r. w Berlinie. Seminarium było poświęcone parom sportowym. Polskę reprezentowała toruńska para Aleksandra Rudolf i Piotr Wiśniewski. Zawodnicy zostali podzieleni na cztery grupy. Każda liczyła ok. 8 duetów.  Codziennie zawodnicy mieli od 7 do 8 h zajęć (4 przed południem, kolejne 3 lub 4 po południu) zajęcia zostały podzielone tematycznie. Zajęcie odbywały się zarówno na sali jak i lodowisku. Zajęcia na sali poświęcone rozwijaniu umiejętności w elemantach technicznych (podnoszenia, skoki) oraz umiejetności prezentacji i interpretacji muzyki (zajęcia taneczne, choreograficzne). Zajęcia na lodowisku były podzielone na zajęcia z elementów techcznicznych parowych (piruet parowy, podnoszenia, spirala śmierci, skoki wyrzucane, podnoszenie twistowe) oraz solo (skoki, pirety, kroki) a także zajęcia z interpracji muzyki (solo oraz w parze). Poszczególne treningi były prowadzone przez wybitnych specjalistów takich jak: Peter Gruetter wraz z Stephanem Lambielem, Dorota i Mariusz Siudek, Luis Stong, Bruno Marcotte, Igor Tchiniaev, Marc Bogaerts, Alexander Konig. 

 

W czasie tego dziewięciodniowego seminarium przyjeżdżają również specjaliści techniczni, którzy w tym czasie obradują nad m.in. zmianami regulaminu, trendami i innymi tematami około łyżwiarskimi, ponadto pilnie śledzą zajęcia poszczególnych grup.

 

Takie spotkania to również wspaniałe miejsce do nawiązywania międzynarodowych przyjaźni zarówno wśród zawodników jak i trenenrów.

powrót
Home / O nas / Oferta / Galeria / Aktualności / Kontakt / Blog / Edycja X / Formularz zgłoszeniowy / Polityka prywatności / Mapa strony
© Copyright FigurujeMY.pl 2014 projekt i realizacja: design R